Rozwód
-
Czy orzeczenie sądu kościelnego w sprawie unieważnienia małżeństwa może mieć znaczenie dla orzeczenia sądu państwowego?
„Orzeczenie sądu kościelnego o ważności bądź o ustaniu małżeństwa kanonicznego nie może mieć prejudycjalnego wpływu na orzeczenie sądu państwowego o…
Czytaj więcej -
Wybudowany dom na działce byłego małżonka – jak rozliczyć ten nakład w podziale majątku?
“1) W sytuacji, gdy małżonkowie w czasie trwania wspólności ustawowej budują dom na nieruchomości wchodzącej w skład majątku odrębnego jednego…
Czytaj więcej -
Separacja jako alternatywa dla rozwodu
Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Jednakże mimo zupełnego rozkładu…
Czytaj więcej -
Czy krótki upływ czasu od zawarcia małżeństwa może uniemożliwić rozwód?
„Krótki upływ czasu od daty zawarcia związku małżeńskiego przez osoby w młodym wieku i krótki stosunkowo okres rozkładu pożycia nie…
Czytaj więcej -
Kiedy rozwód jest niemożliwy
Tylko jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia Sąd może rozwiązać małżeństwo w przeciwnym wypadku jest to niemożliwe.…
Czytaj więcej -
Dziecko nie chce kontaktu z ojcem, matka nie musi płacić wymaganej grzywny – przewrotowy Wyrok TK!
Zaskarżony art. 59816 § 1 k.p.c. brzmi: „Jeżeli osoba, której sąd opiekuńczy zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nie wypełnia…
Czytaj więcej -
Czy były małżonek może mnie zmusić do zmiany nazwiska po rozwodzie?
„Przepis art. 59 KRO w żadnym wypadku nie stanowi podstawy do nakazania zmiany nazwiska rozwiedzionemu małżonkowi.” Powód domagał się nakazania…
Czytaj więcej -
Rozwód z winy obu stron
Dla przyjęcia współwiny za rozkład pożycia między małżonkami wystarczy, gdy drugi małżonek swoim postępowaniem przyczynił się do tego rozkładu, chociażby…
Czytaj więcej -
Czy złośliwa odmowa zgody na rozwód może uniemożliwić uzyskanie rozwodu
Nie zasługuje na aprobatę odmowa zgody na rozwód, która służy tylko chęci zamanifestowania przewagi nad małżonkiem domagającym się orzeczenia rozwodu…
Czytaj więcej -
Nierówny podział majątku wspólnego małżonków
Uczestnik wniósł o ustalenie, że jego udział w majątku wspólnym wynosi 9/10 cz., a wnioskodawczyni – 1/10 cz., podnosząc, iż…
Czytaj więcej