Prawo rodzinneRozwód

Rozwód bez orzekania o winie

Po podjęciu decyzji o zakończeniu związku małżeńskiego często pojawia się pytanie: czy składać do sądu pozew o rozwód za porozumieniem stron, czy z orzeczeniem o winie? Jeżeli zależy nam na szybkim, sprawnym i mniej kosztownym rozwiązaniu sprawy, warto wybrać pierwszą z opcji.

Rozwód bez orzekania o winie – zalety i wady

Jednym z najistotniejszych plusów rozwodu bez orzekania o winie jest fakt, że do pozytywnego zamknięcia sprawy zazwyczaj dochodzi dużo szybciej niż w przypadku rozwodu z udowodnieniem winy jednego z małżonków. Nierzadko zdarza się, że wystarczy do tego już jedna czy dwie rozprawy. Oznacza to, że rozwód bez orzekania o winie otrzymać można w niecałe pół roku od momentu złożenia pozwu do sądu.

Sprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie jednego z małżonków trwają natomiast nawet kilka lat. Zazwyczaj jedna ze stron lub obie strony próbują nawzajem przerzucać się winą za rozpad małżeństwa, co powoduje niezgodności, które należy wyjaśniać z pomocą świadków, a to z kolei przekłada się na wydłużanie się czasu trwania sprawy.

Innym powodem, dla którego warto zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie, jest fakt, że tego typu rozwiązanie spraw małżeńskich jest o wiele mniej stresujące niż trwające miesiącami lub latami dyskusje na sali sądowej nie tylko z udziałem drugiej strony postępowania, ale również najbliższej rodziny i przyjaciół. Rozwód bez orzekania wiąże się także ze znacznie mniejszą ilością dokumentów, jakie należy wypełnić i złożyć w sądzie.

Jest to również szansa na utrzymanie dobrych relacji z byłym małżonkiem. Szybko i bezproblemowo zakończona sprawa, bez udziału świadków i kłótni, sprzyja podtrzymaniu pozytywnych lub przynajmniej poprawnych stosunków między obiema stronami. Jest to szczególnie istotne w przypadku byłych par posiadających dzieci; w takim wypadku podział wychowania sprawowania opieki nad małoletnimi z całą pewnością będzie przebiegał sprawniej.

Na niekorzyść rozwodu bez orzekania o winie może przemawiać fakt, że w jego wypadku dużo rzadziej zasądza się alimenty od byłego małżonka.

W przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie takiej pomocy można żądać jedynie w przypadku bardzo trudnej sytuacji finansowej – tak zwanego niedostatku. Ponadto obowiązek alimentacyjny jest w tym wypadku ograniczony czasowo, co oznacza, że były małżonek zobowiązany jest wypłacać świadczenia jedynie w okresie do 5 lat po rozwodzie.

W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie jedna ze stron może żądać alimentów bez ograniczeń czasowych – nawet do końca życia. Co więcej, do ich zasądzenia nie jest konieczne stwierdzenie niedostatku.

Rozwód bez orzekania o winie – od czego zacząć?

Aby wnieść do sądu pozew o rozwód bez orzekania o winie, nie jest konieczne spełnienie żadnych skomplikowanych norm czy wymogów. Niezbędne jest jedynie spełnienie tak zwanych przesłanek ustawowych.

Ustawowe przesłanki rozwodu to trwałe i zupełne ustanie więzi małżeńskich – duchowej, gospodarczej oraz fizycznej.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że składając do sądu pozew o rozwód bez orzekania o winie z powodu niezgodności charakterów i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, do pomyślnego rozwiązania sprawy niezbędne jest złożenie zgodnego wniosku przez oboje małżonków. W przeciwnym wypadku sąd zobowiązany jest do orzeczenia winy jednego z małżonków w końcowym wyroku rozwodowym.

Warto również pamiętać, że decyzja o nieorzekaniu winy w sprawie rozwodowej może zostać zmieniona na każdym etapie procesu.

Jeżeli interesują Cię szczegóły przebiegu sprawy rozwodowej, zastanawiasz się, w jaki sposób złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie lub jakie są przybliżone koszty, warto skontaktować się z profesjonalnym prawnikiem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże przejść sprawnie przejść przez cały proces rozwodowy.

Tafi

Piotr Woś

Radca Prawny/Mediator Sądowy - Prowadzę bardzo dużą ilość spraw z zakresu szeroko pojętego prawa rodzinnego. Najwięcej spośród nich oczywiście dotyczy spraw rozwodowych, choć równie spora grupa zleceń dotyczy spraw o ustalenie kontaktów, alimenty, czy też ograniczenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Zarządzaj plikami cookies