Podział majątku
Jedną z pierwszych decyzji, byłych już małżonków, po uzyskaniu wyroku rozwodowego, jest decyzja o dokonaniu podziału wspólnie zgromadzonego majątku.
Podziału majątku wspólnego można dokonać na dwa sposoby – umownie (notarialnie) i sądownie.
Zniesienie współwłasności małżeńskiej przeprowadzone u notariusza może nastąpić jedynie wtedy, gdy pomiędzy stronami nie ma sporu, co za tym idzie, strony w sposób umowny dokonują tego podziału, a sama forma umowy dla zachowania swej ważności winna być sporządzona w formie aktu notarialnego.
Inaczej ma się sprawa z podziałem majątku przeprowadzanym przed Sądem. Zauważyć trzeba, że dochodzi do niego najczęściej niego w atmosferze silnego sporu panującego pomiędzy stronami. Pamiętać jednak należy, że nie jest to zasadą, sądowy podział na zgodny wniosek stron, jest również dopuszczalny i nierzadko spotykany.
Przepisy zakładają trzy metody dokonania podziału:
- podział fizyczny rzeczy;
- przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli – z jednoczesną spłatą na rzecz drugiego;
- sprzedaż licytacyjna rzeczy.
Regułą jest, że sądowy podział majątku powinien obejmować cały majątek wspólny, chociaż z ważnych powodów można od tego odstąpić. Przykładem takiej sytuacji może być sytuacja, gdy małżonkowie posiadają udział w nieruchomości będącej współwłasnością kilku lub kilkunastu innych osób, a ustalenie wartości tego udziału wiązałoby się z nadmiernymi kosztami. Innym przykładem jest, odstąpienie od podziału wspólnego przedsiębiorstwa, które przynosi małżonkom stały dochód.
Przed przystąpieniem do podziału majątku poprzez zastosowanie którejkolwiek z wcześniej wskazanych metod, Sąd ustala skład oraz wartości majątku wspólnego. Sąd dokonuje tego z urzędu, natomiast w praktyce wygląda to tak, że wzywa strony do wskazania całość majątku oraz jego wartość.
Przeważnie dokonuje się równego podziału majątku, jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziału w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.
W ramach postępowania o zniesienie współwłasności małżeńskiej dokonuje się również rozstrzygnięcia w zakresie ewentualnych roszczeń pomiędzy małżonkami powstałych w czasie trwania wspólności.
Wyżej opisane uwagi są tylko ogólnymi zasadami na bazie których prowadzone jest postępowanie o zniesienie współwłasności małżeńskiej.
Podział majątku wspólnego, charakteryzuje się niestety dość wysokim stopniem skomplikowania, dlatego każdy z poszczególnych aspektów, który został tu tylko ogólnie opisany, winien być omówiony bardziej precyzyjnie.
Ponad 10 letnie doświadczenie zdobyte przeze mnie w około 600 sprawach rozwodowych, które były powiązane z późniejszym prowadzeniem spraw o podział majątku wspólnego gwarancją rzetelnego przygotowania strategii procesowej, a także profesjonalnej reprezentacji na sali sądowej.
Wychodzę z założenia, że reprezentowanie strony na rozprawie to nie tylko wystąpienia oratorskie, ale również, albo może raczej przede wszystkim, kontrola właściwego przebiegu procesu, a także fachowość i sprawność w przesłuchiwaniu świadków i stron postępowania.
Zapraszam do kontaktu.
-
Mieszkanie wojskowe a rozwód – prawo do kwatery wojskowej po rozwodzie
Kwestia podziału majątku i praw związanych z kwaterą wojskową po rozwodzie może budzić wątpliwości, szczególnie w kontekście specyficznego statusu żołnierzy…
Czytaj więcej -
Podział obowiązków małżeńskich a wina w rozkładzie pożycia
„Przyjęcie na skutek wspólnych uzgodnień stron zwiększonej aktywności zawodowej jednego z małżonków i towarzyszących jej naturalnych skutków w postaci zmniejszonego…
Czytaj więcej -
Jakie są skutki orzeczenia o winie w rozwodzie również w zakresie podziału majątku
Wyrok rozwodowy potwierdzający winę małżonka za rozpad małżeństwa dla wielu osób stanowi jedynie satysfakcję. Pamiętać jednak należy, że takie rozstrzygnięcie…
Czytaj więcej -
Rozliczanie nakładów poczynionych z majątku osobistego na majątek wspólny małżonków
„W sytuacji, gdy nakłady pochodzące z majątku wspólnego zostały poczynione na budowę domu na gruncie wchodzącym w skład majątku odrębnego…
Czytaj więcej -
Ustalenie nierównych udziałów w podziale majątku jest możliwe z uwagi na naganne postępowanie małżonka
Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, o którym stanowi art. 43 § 2 k.r.o., jest dopuszczalne w razie łącznego wystąpienia…
Czytaj więcej -
Czy w sprawie rozwodowej można ustanowić rozdzielności majątkową z datą wsteczną?
„Czy dopuszczalne jest po dniu 1 stycznia 1991 r. dochodzenie jednym pozwem żądania orzeczenia rozwodu oraz zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej…
Czytaj więcej -
Separacja faktyczna a ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną
Przepisy art. 52 § 1 i § 2 KRO odróżniają ważne powody jako przesłankę żądania przez każdego z małżonków ustanowienia…
Czytaj więcej -
Czy w trakcie wspólnoty małżeńskiej można podzielić wspólny majątek?
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać…
Czytaj więcej -
Czy jest możliwe obniżenie spłaty w podziale majątku?
„Wysokość spłaty należnej w związku z wyrównaniem udziałów przy podziale majątku wspólnego może być obniżona na podstawie art. 5 KC.”…
Czytaj więcej -
Wybudowany dom na działce byłego małżonka – jak rozliczyć ten nakład w podziale majątku?
“1) W sytuacji, gdy małżonkowie w czasie trwania wspólności ustawowej budują dom na nieruchomości wchodzącej w skład majątku odrębnego jednego…
Czytaj więcej