Alimenty
Jeżeli rozwodzący się małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, wówczas Sąd obligatoryjnie orzeka, w jakiej wysokości każdy z nich jest obowiązane do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci – czyli o tzw. alimentach.
Sąd może pominąć kwestie orzekania o alimentach na małoletnie dzieci tylko wtedy, gdy małżonkowie nie będą w sporze co do sposobu ponoszenia kosztów utrzymania małoletniego, a także co do wysokości ewentualnych alimentów świadczonych na rzecz małoletnich dzieci.
Pamiętać jednak należy, że Sąd zaniecha orzekania o alimentach tylko wtenczas, gdy strony złożą zgodny wniosek w tym zakresie.
Wysokość zasądzonych alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości rozwodzącego się małżonka nie sprawującego stałej pieczy nad dzieckiem.
Małżonek sprawujący opiekę nad dzieckiem, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może być, bądź zwolniony wobec swojego dziecka z obowiązku świadczeń alimentacyjnych, bądź zobowiązany do ponoszenia takich kosztów jedynie w części.
Dlaczego?
Ponieważ, wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie dziecka.
Oznacza to, że świadczeniem alimentacyjnym w pozostałym zakresie obciążony zostanie małżonek, który stałej opieki nad dzieckiem sprawował nie będzie.
W sprawach rozwodowych alimenty mogą być orzeczone nie tylko na dzieci, ale też na małżonka.
Może to nastąpić w dwóch przypadkach.
Pierwszy występuje wtedy, gdy małżonek rozwiedziony popada w niedostatek, wówczas może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Obowiązek alimentacyjny w tym przypadku powstaje bez względu na ewentualne orzeczenie winy drugiego małżonka.
-
Alimenty – jak obliczyć wysokość alimentów?
Niby sprawa jest prosta, bo przecież wszyscy wiemy, że dziecko kosztuje. Ale komplikuje się wszystko wtedy, gdy w pozwie o…
Czytaj więcej -
Czy koszty mieszkania wlicza się do obowiązku alimentacyjnego?
„Brak podstaw do wliczania do obowiązku alimentacyjnego kosztów mieszkania i jego utrzymania. W kwocie alimentów należy uwzględnić niejako ryczałtowo koszty…
Czytaj więcej -
Alimenty 2024 Ile wynoszą minimalne alimenty na dziecko?
Przepisy kodeksu rodzinnego nie określają minimalnych alimentów w 2024 roku. W niektórych sądach przyjmuje się, że nie zasądza się alimentów niższych…
Czytaj więcej -
Stan niedostatku nie jest jedyną podstawą umożliwiającą żądanie alimentów od byłego małżonka!
„Stan niedostatku jest elementem niezbędnym, ale niewystarczającym do uwzględnienia powództwa na podstawie przepisu art. 60 § 1 krio.” Sąd pierwszej…
Czytaj więcej -
Na jakiej podstawie ustala się wysokość alimentów?
Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu środków utrzymania, w razie potrzeby także środków wychowania. O zakresie obowiązku alimentacyjnego decydują w każdym…
Czytaj więcej -
Alimenty a możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka
Alimenty to obowiązek finansowy, który ma na celu zapewnienie utrzymania osobom, które nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje…
Czytaj więcej -
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka?
Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże, gdy zobowiązanym jest małżonek…
Czytaj więcej -
Czy Ojczyma bądź Macochę obciąża obowiązek alimentacyjny wobec pasierbów?
Art.144§ 1. k.r.o. Dziecko może żądać świadczeń alimentacyjnych od męża swojej matki, niebędącego jego ojcem, jeżeli odpowiada to zasadom współżycia…
Czytaj więcej -
Alimenty a inflacja
Każde orzeczenie o alimentach może być zmienione, pozwala na to art. 138 k.r.o., który brzmi następująco: „W razie zmiany stosunków…
Czytaj więcej -
Czy obowiązek alimentacyjny wobec drugiego małżonka wygasa na skutek rozwodu?
Obowiązek alimentacyjny orzeczony na podstawie art. 27 KRO wygasa najpóźniej z chwilą uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód. Nie może dłużej…
Czytaj więcej