Alimenty

Alimenty – jak obliczyć wysokość alimentów?

Przykładowe koszty utrzymania dziecka do alimentów

Niby sprawa jest prosta, bo przecież wszyscy wiemy, że dziecko kosztuje. Ale komplikuje się wszystko wtedy, gdy w pozwie o alimenty należy dokładnie wskazać jakie są koszty utrzymania naszego dziecka.

Jak mam to zrobić? Przecież nie zbieram paragonów ani faktur!!!

Jak wyliczyć alimenty i koszty utrzymania?

Niestety nie ma gotowych wzorów ani tabel, które łatwo można zastosować do sprawy o alimenty. Każde dziecko jest inne, a to oznacza, że każde dziecko ma inne potrzeby.

Przykładowe koszty utrzymania dziecka do alimentów TABELA

Potrzeby dziecka – zapamiętajcie ten zwrot, bo jest to główna przesłanka, na podstawie której Sąd ustala wysokość alimentów.

Pomimo, że w każdej sprawie o alimenty należy wyliczać potrzeby dziecka indywidualnie, można przyjąć pewne stałe koszty, które ponoszone są zawsze, albo bardzo często i które z pewnością należy traktować jako koszty uzasadnione.

Koszty wyżywienia

Podstawy wydatek. Jego wysokość uzależniona jest oczywiście od diety dziecka, jego wieku a nawet apetytu.

Przyjmuje się, że koszt wyżywienia małego dziecka to kwota rzędu 300 – 400 zł miesięcznie, nieco większego, tj. w wieku szkolnym – około 600 zł miesięcznie, a jeżeli chodzi o dzieci nastoletnie to kwota ta wzrasta nawet do 900 zł miesięcznie.

Ubiór (odzież)

Wachlarz uzasadnianych kosztów związanych z zakupem odzieży chyba jest największy. Wynikać to może chociażby z poziomu zamożności rodziców.

W przypadku mało zamożnych rodzin uzasadnionym wydatkiem miesięcznym przeznaczonym na ubranie będzie kwota około 50 zł.

Wśród rodzin bardziej zamożnych średni koszt przeznaczony na zakup odzieży sięgał już będzie kwoty 150 – 200 zł miesięcznie.

Natomiast kwota 500 – 600 zł miesięcznie przeznaczana na zakup odzieży może być uznawana za uzasadniony wydatek wśród rodzin najbogatszych.

Produkty do higieny, środki czystości

Standardowy wydatek ponoszony przez każdą rodzinę. Oczywiście również uzależniony od potrzeb określonych dzieci i stopnia zamożności rodziców.

Zwykle szacuje się go średnio w kwocie 50 – 100 zł miesięcznie.

Kwota ta może jednak wzrosnąć, gdy dziecko cierpi na schorzenie wymagające zastosowania specjalistycznych preparatów, np. na choroby skórne typu łuszczyca, zapalenie skóry.

W takim wypadku koszty zakupów tego rodzaju produktów można szacować na kwotę 150 – 200 zł miesięcznie.

Medykamenty (leki)

Do kategorii tych kosztów możemy wliczyć wszelkie preparaty farmaceutyczne, które są stosowane przez nasze dziecko.

Oznacza to, że nie musimy ograniczać się jedynie do leków wydawanych na tzw. receptę, ale uwzględnić możemy również zwykłe witaminy lub inne suplementy diety.

Oczywiście koszty w tym przypadku nie będą zbyt wielkie, ale możemy przyjąć, że średnio miesięcznie z tego tytułu wydajemy około 30 zł.

Oczywiście kwota związana z zakupem leków zwiększa się w przypadku, gdy mamy do czynienia z dzieckiem o słabej odporności, często chorującym albo przewlekle chorym, które wymaga przyjmowania leków przez dłuższy czas.

W takiej sytuacji za uzasadniony koszt można uznać kwotę nawet 200 zł miesięcznie.

Opieka medyczna

Obecnie, w ramach niektórych świadczeń medycznych powszechnie korzysta się z prywatnej opieki zdrowotnej. Mam tu na myśli opiekę głównie stomatologiczną tu dzież ortodoncję.

Nie rzadko, poza świadczeniami wyżej wymienionym korzysta się również z innych świadczeń medycznych, które nie są objęte i dostępne ramach ubezpieczenia zdrowotnego i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na potrzeby postępowania o alimenty, że koszty związane z tego rodzaju opieką wynosi 100 – 150 zł miesięcznie.

Koszty rehabilitacji bądź terapii

Bywa, że dziecko jest niepełnosprawne fizycznie albo umysłowo.

Wiadomo, że wymaga wówczas specjalistycznej pomocy terapeutycznej bądź rehabilitacyjnej. Niestety, ale bardzo często pomoc taka nie jest refundowana z Narodowego Funduszy Zdrowia i rodzice koszty z tym związane muszą ponieść z własnej kieszeni.

Kwota niezbędna do uzyskania niezbędnej pomocy specjalistycznej sięgać może nawet 2000 zł miesięcznie.

Koszty zamieszkania

Są to koszty, które stosunkowo łatwo udokumentować.

Jeżeli dziecko mieszka z rodzicem, który posiada własnościowe mieszkanie, albo jest właścicielem domu, koszty obliczamy na podstawie rachunków, które są związane z opłatami za daną nieruchomość.

W wypadku, gdy nieruchomość jest przez rodzica wynajmowana, przedstawiamy umowę najmu, z której wynika jakie są koszty jej utrzymania.

Wszystkie ustalone koszty dzieli się przez liczbę domowników, co daje nam kwotę przypadającą na dziecko.

Żłobek, przedszkole, opiekunka

Bardzo często, pomimo wczesnego wieku dziecka rodzice, w szczególności matka, podejmuje decyzje o powrocie do pracy zawodowej. Równie często w takich sytuacjach rodzice nie mogą liczyć na pomoc najbliższej rodziny, najczęściej babci.

Nie pozostaje wówczas nic innego jak, albo zatrudnić opiekunkę – to opcja najdroższa, w przedziale 1800 – 3000 zł miesięcznie za opiekę nad dzieckiem od 6 – 10 godzin dziennie.

Mogą również zapisać dziecko do żłobka/przedszkola w zależności od wieku – opcja tańsza, ale również uzależniona od tego, czy udało zapisać się dziecko do żłobka/przedszkola samorządowego, czy do prywatnego.

Koszty utrzymania dziecka w tym przypadku 250 – 350 zł miesięcznie żłobek/przedszkole samorządowe, 700 – 900 zł miesięcznie żłobek/przedszkole prywatne.

Obowiązek szkolny

W przypadku dzieci w wieku szkolnym szans na uniknięcie kosztów związanych z edukacją już nie ma. Pytanie brzmi jak dużo one mogą być?

Oczywistym jest, że dzieci w szkole podstawowej nie generują tak dużych kosztów jak dzieci w szkole średniej.

Jednakże trzeba mieć na uwadze, że koszty edukacji uzależnione będą również od innych zmiennych, takich jak: profil klasy (klasa sportowa, plastyczna, wojskowa, językowa), rodzaj szkoły (szkoła prywatna, szkoła międzynarodowa).

Do tego należy doliczyć dodatkowe koszty związane z wyjazdami na tzw. zielone szkoły, imprezy klasowe, składki klasowe, czy też korepetycje dla dziecka.

Mając te wszystkie koszty na uwadze, można przyjąć, że utrzymanie dziecka w tym zakresie może wynieść nawet 800 – 2000 zł miesięcznie.

Dojazdy do szkoły

Obowiązek szkolny powoduje powstanie kolejnego kosztu, który dotyczy raczej dzieci starszych, a dokładnie dojazdu do szkoły lub inne zajęcia pozalekcyjne.

Koszt ten relatywnie łatwo wyliczyć, bo jest on co do zasady ściśle powiązany z ceną zakupu biletu miesięcznego dla dziecka.

Rozwój kulturalno-rozrywkowy

Niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest, aby uczestniczyło w różnorakich imprezach kulturalno-rozrywkowych. Zaliczyć do nich można w szczególności: korzystanie z sali zabaw, parku trampolin, wyjścia do kina, muzeum, teatru.

Wakacje/wypoczynek

Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, zagwarantowanie dzieciom wakacji/wypoczynku traktowane jest jako usprawiedliwiona potrzeba dziecka, co powoduje obowiązek zaliczania kosztów z tym związanych do wysokości ewentualnych alimentów.

Jak wysoka to będzie kwota zleżeć będzie od tego w jaki sposób do tej pory rodzice zapewniali dziecku wakacje/wypoczynek.

Jeżeli były to kolonie/obozy krajowe, należy uwzględnić obecnie obowiązujące ceny takich imprez. Jeżeli były to wyjazdy zagraniczne, uwzględnić należy ceny takich wakacji.

Urządzenia mobilne

Świat poszedł do przodu i telefon komórkowy w rękach 7 czy 8 latka już nikogo nie dziwi. Potrzeba bezpośredniego kontaktu w każdej chwili ze swoją pociechą spowodował, że koszty związane z posiadaniem przez dziecko telefonu komórkowego stały się kosztem usprawiedliwionym.

Wydaje się zatem, że doliczenie kwoty rzędu 20-50 zł miesięcznie z tego tytułu będzie powszechnie akceptowalne.

Kieszonkowe

W przypadku dzieci starszych uznaje się, że powinny dysponować drobnymi kwotami na swoje własne wydatki.

Dlatego kieszonkowe rzędu 50-80 zł miesięcznie uznaje się za uzasadniony wydatek na potrzeby dziecka.

Tafi

Piotr Woś

Radca Prawny/Mediator Sądowy - Prowadzę bardzo dużą ilość spraw z zakresu szeroko pojętego prawa rodzinnego. Najwięcej spośród nich oczywiście dotyczy spraw rozwodowych, choć równie spora grupa zleceń dotyczy spraw o ustalenie kontaktów, alimenty, czy też ograniczenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Polecane artykuły

6 komentarzy

 1. Świetny artykuł.
  Ale nasuwają mi się pytania.
  Czy do tych wszystkich rodzajów wydatków trzeba przedstawiać jakieś faktury? Wiadomo, że niektóre opłaty są stałe i łatwo je przedstawić jak opłaty za mieszkanie, media, przedszkole.
  Na jedzenie to raczej ciezko, ale w przypadku np. produktów do higieny, środków czystości, rozrywka, wakacje, urz. mobilne to tez można coś uzbierac.

  Pytanie stad, iż ex mojego przyjaciela nie przedstawiła żadnych rachunków oprócz za mieszkanie, i paru kwitkow na ubior, ktorych srednio miesieczny koszt wyniosl 55zl, a mimo to sedzia dał w wiekszosci wiare kwotom ktore wykazala w pozwie Np. obozy w cenie 2tys zl, mimo iz przyjaciel zeznal ze dziecko nie bylo ani razu. Wypoczynek 1200zl, mimo ze koszt nie byl wyzszy niz 350zl w roku, bo sam oplacal wspolne wyjazdy. Rozrywka 200zl bez wykazania na co konkretnie i bez rachunkow.

  Co prawda byla to sprawa o zabezpieczenie na czas rozprawy, a w tym przypadku podobno nie trzeba miec faktur.

  Czy w trakcie dalszej rozprawy koszta te bedzie mozna jeszcze podwazyc, mimo ze zrobiono to w odpowiedzi na pozew i sedzia nie uwzglednil argumentow przeczacych? Czy sedzia moze sie nie zgodzic z wnioskiem na faktyczne udokumentowanie ponoszonych wydatkow?
  Żal mi kolegi, bo ex niby wykazala koszt 5 i 10 latka na poziomie po 3tys. Sedzia zjechal do 2400zl i nakazal mu placic po 1400zl na kazde z 2ki dzieci. Teraz ten biedny chlopczyna ledwo wiaze koniec z koncem. a sam widze że te dzieci az tyle nie kosztuja.

 2. Jasne
  20-25 po piwo do bierdy i na faje za rogiem a ojciec i matka niech się zarżnie a młodsze rodzeństwo nie ma na bułkę.
  ALE PATOLOGIA !!!
  Powinno być jak w NORMALNYCH krajach, masz dwie ręce i dwie nogi to 20 lub matura i do pracy a nie ściemniać i naciągać zatyranych rodziców.
  Przez to powyżej DEMOGRAFIA upadnie a z kraju będą uciekać pracujące osoby

 3. Dzięki za przykładowe koszty utrzymania dziecka, faktycznie można teraz łatwiej rozpisać własne, o kilku rzeczach nie pomyślałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button